Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt Slayt

Çeşmeler ve Köprüler

 

Ç E Ş M E L E R :

        Atça su ihtiyacını kuyulardan karşılamakta iken,bu suyun yetersiz olması sebebiyle Atça'ya su getirme teşebbüslerine başlanmıştır.Bu hizmeti ilk başlatan Kırbıyıklardan Hacı Hüseyin Ağa'dır.(Ö.T: 1828) Su kuyularını kazdıran Hacı Hüseyin Ağa'nın ömrü yetmediği için,oğlu Hacı Ali Ağa (Ö.T: 1879) künk borular döşeterek,Çelebioğlu mahallesinin su ihtiyacını karşılamıştır.(1)
Daha sonra Aydınoğlu mahallesinin su ihtiyacını karşılamak için, Atçalıoğulları ve Behtikadılardan bazı kişiler künk borularla su getirterek, bütün mahalle çeşmelerine dağıtılmıştır. 

 

 
 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atça'nın belli başlı önemli çeşmeleri
 

1-Harlak Çeşmeleri.(Aşağı harlak,Yukarı harlak)
2-Jurnalı Zâde Çeşmesi.
(Yaptıran:Hacı Mehmet oğlu Molla Mustafa 1933)

3-Şadırvan.4-Kavaklar Çeşmesi.5-Kıllı Çeşmesi.6-Kilise Çeşmesi.7-İstasyon Çeşmesi.8-Pehlivan Çeşmesi.


Bu çeşmeler Atça belediyesinin yol genişletme çalışmaları sırasında kaldırılmış olup,1975 yılında Belediye başkanı Muhsin Aksay'ın yeni su getirme çalışmalarında eski çeşmeleri yâd etmek için ,projesini Belediye Fen işlerinin yaptığı yeni çeşmelerin yapımına başlanmıştır.


YENİ YAPILAN ÇEŞMELER : [1982 - 1992]

1-Harlak Çeşmesi : Jurnalı caddesi üzerindedir. Nalbant Ali Demirayak ruhuna evlatları tarafından 1982 yılında yapılmıştır.

2-Şadırvan Çeşmesi : Çarşı meydanındadır. Atça Belediyesi tarafından eskisinin yerine bir benzeri yapılmıştır.

3-İstasyon Çeşmesi : Belediye Bşk. Sabahattin Koçer döneminde ,İzzet Arda'nın maddi katkılarıyla belediye tarafından yaptırılmıştır.Atatürk caddesi üzerindedir.

4-Mezarlık Çeşmesi :Nazilli caddesi üzerindedir. Yine aynı dönemde yapılmıştır. Arsasını Mehmet Ali Kayalıoğlu bağışlamıştır. Belediye tarafından yaptırılmıştır.

5-Kasaplar Çeşmesi : Kurtuluş caddesi üzerindedir. Belediye Bşk.Osman Yıldırımkaya döneminde ,arsası Mehmet Şay tarafından bağışlanan ve belediye tarafından yaptırılan bir çeşmedir.
Halkın "İyi su" dediği bu çeşmelerden, Atçalılar içme suyunu karşılamaktadırlar. 

Atça'nın ilk su şebekesi logarı (1850) 

Eski Devlet Karayolu Üzerindeki Kervan Çeşmeleri

1-Deveci Çeşmesi
2-Çomaklı Çeşmesi
3-Sülüklü Çeşmesi

Eski gencerlerin (panayır) yapıldığı dönemlerde bu çeşmeler halkın günlük su ihtiyacını karşılamaktaydı.

 

 

 

 

K Ö P R Ü L E R :


1-Yağdere Köprüsü : Atça'nın 5 köyünü bucak merkezine bağlayan bir köprü olarak önem taşımaktadır. Atça belediyesinin teşviki ve Y.S.E. nin gayreti ile 1968-1969 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Betonarme olarak yapılan köprü,iki ayak üzerine kurulmuştur. 

2-Mezarlık Köprüsü : Atça Nahiye Müdürü Behçet Bey zamanında Çiftçi Malları Koruma İdaresi tarafından 24.03.1951'de yaptırılmıştır. Köprünün ayaklarını
Muhacir İbrahim(Avcı) ve Muhacir Hüseyin ustalar yapmıştır. Kullanılan malzeme taş ve tuğladır. Eski Devlet Karayolu bu köprüden geçmekteydi. 1983 Yılında  yaşanan büyük sel felaketinde bu köprü yıkılmış olup, Belediye Başkanı Mehmet Kınacı tarafından şimdiki beton köprü yapılmıştır.

 

.............................................

(1) Hacı Mahmut  Seceresi (Kırbıyıklar)


Paylaş


Bugün : 24
Dün : 37
Toplam : 231863www.aydinatca.com / Tüm Hakları Saklıdır ©